Future Vehicles s.r.o.

AEROBATIC TEAM

Lukáš Pařízek, Petr Jonáš a Jan Jílek. 3 kluci – rivalové, ale kamarádi –, jedna Extra 330 SC, společná touha být nejlepší a navázat na úspěchy slavných českých a československých akrobatů. To jsme my, Future Vehicles Aerobatic Team. Dobře si naše jména zapamatujte, protože o nás ještě uslyšíte! Myšlenka založit společný tým vznikla v roce 2020, s cílem pořídit si vlastní akrobatický speciál, vhodný pro kategorii Unlimited, který by byl pro jednotlivce těžko dostupný. V dubnu 2021 jsme ho našli. Létání v týmu, ačkoliv u nás není běžné, nám poskytuje mnoho výhod. Každý z našich členů je v něčem unikátní a spolu se zdravým konkurenčním prostředím to všem členům dává možnost posouvat se stále kupředu a být lepší! V letošní sezoně závodíme v kategoriích Unlimited a Advanced.

Členové našeho týmu:
Lukáš Pařízek
Pilot

Nejzkušenější člen našeho týmu, který myšlenku na jeho vznik inicioval. Závodí v kategorii Unlimited. Narodil se roku 1990 ve Vrchlabí. Ačkoliv byl od malička fascinován letadly, cestu k nim si našel až v roce 2015, kdy získal pilotní licence PPL a SPL. Další rok se do toho vrhnul doslova „po hlavě“ ve všech směrech a začal se věnovat naplno akrobatickému létání, a to jak motorovému, v Karlových Varech u Jirky Durase, tak i bezmotorovému, pod vedením Miloše Ramerta v Benešově. Z časových důvodů se nakonec rozhodl věnovat naplno pouze motorové akrobacii, v níž je aktuálně členem české reprezentace. A jaké jsou jeho cíle? Vyhrát mistrovství světa v kategorii Unlimited a zapůsobit tak, aby se dostal do soutěže Red Bull Air Race!

Mistrovství světa
Mistrovství evropy
Mistrovství ČR
Národní soutěže
Petr Jonáš
Pilot

Stejně jako Lukáš je členem české reprezentace. K létání se dostal trošku netradiční cestou, přes simulátory. Potom přišel první let v motorizovaném větroni a s ním i vášeň pro zbytek života. Letectví se pro něj stalo koníčkem i prací. Nejprve získal průkaz pilota kluzáků, potom přešel na ultralehká letadla, a to už byl jen krůček k licenci PPL, doplněnou záhy o akrobatickou doložku. Už od začátku své letecké kariéry se věnuje nejrůznějším závodům jako létání na přesnost, letecké rallye, v níž se stal mistrem světa, navigačním soutěžím a také samozřejmě letecké akrobacii! Petrovým původním cílem byla kategorie Intermediate, ale poté, co se stal v této kategorii mistrem České republiky, pochopil, že tohle je jen začátek a že chce jít dále! Letos již bude závodit spolu s Lukášem v kategorii Unlimited!

Mistrovství světa
Mistrovství evropy
Mistrovství ČR
Národní soutěže
Jan Jílek
Pilot

Aktuálně závodí v kategorii Advanced. Je to sportovec tělem i duší, kterého letectví pohltilo po všech stránkách! Začínal po vzoru svého táty na motorovém paraglidu, když mu bylo sotva 16. Později se k tomuto hobby přidalo také profesní zaměření – studium a práce na vývoji letadel. S touhou létat s letadly, která si také postaví, následovalo získání pilotní licence na ultralehká letadla. Záhy si ovšem uvědomil, že ho lákají manévry pro ultralehké letouny zapovězené. A tak přišel výcvik PPL a krátce poté první akrobatický let s Jirkou Durasem v Karlových Varech. Ihned po přistání mu bylo jasné, že přesně tohle je cesta, kterou se chce vydat! V roce 2020 skončil na 2. místě na mistrovství České republiky, dal se do řeči s Lukášem a dospěli k myšlence pořídit si vlastní, plnohodnotný závodní letoun.

Mistrovství světa
Mistrovství evropy
Mistrovství ČR
Národní soutěže
Jiří Duras
Trenér – kategorie Sportsman & Intermediate

Jirka je dlouholetý trenér letecké akrobacie a zkušený rozhodčí. Svoji kariéru zahájil na letišti v Karlových Varech v roce 1965 jako parašutista. K létání se dostal počátkem 70. let a již během výcviku si zamiloval akrobacii. O jeho další letecké cestě, tak bylo rozhodnuto. Následně se přeškolil na Zlíny 226, 526 a jednomístného Kraťase a začal se účastnit závodů. Postupně ale zjistil, že tíhne spíše k učení než k závodění. V roce 1987 se stal trenérem B-týmu České reprezentace na letišti v Karlových Varech. Trénování mladých, nadějných pilotů se věnuje dodnes, pod jeho rukama jich prošly již stovky. Mimo jiné se také podílí na vývoji výcvikového akrobatického speciálu, kde poskytuje konstrukčnímu týmu cenné rady, hlavně v otázkách ergonomie pilotního prostoru.

Jaromír Čihák
Trenér – kategorie Intermediate & Advanced

Jára začal aktivně závodit v motorové akrobacii v roce 2013, nyní závodí v kategorii Advanced s letounem Extra 300L a je členem české reprezentace. Pomohl našim pilotům s přechodem z kategorie Intermediate do kategorie Advanced, kde se stali jeho přímými konkurenty. Vynakládá neskutečné úsilí a svůj volný čas na týmový trénink a působí také jako týmový mentor. Do tréninku vnáší, jakožto IT expert neotřelé technologie a vychytávky, které pomáhají zdokonalit a zefektivnit trénink. Aktivně spolupracuje také na školení rozhodčích v České republice, a pomáhá budovat přátelské vztahy mezi rozhodčími a akrobaty na mezinárodní úrovni.

Mezi Járovi největší letecké úspěchy patří bezesporu „zlatý hattrick“, kdy se stal mistrem České republiky v kategorii Advanced třikrát po sobě, a to v letech 2018, 2019 a 2020! A jak sám pronesl: A pak kluci vyrostli!

Loïc Lovicourt
Trenér – kategorie Advanced & Unlimited

Loïc je skromný, úspěšný francouzský pilot a člen francouzského reprezentačního týmu. Závodí v kategorii Unlimited a mimo to se věnuje také trénování v kategoriích Advanced a Unlimited. Pracuje jako řídící letového provozu, a i přesto si najde čas, aby přiletěl do České republiky na několik dní několikrát za rok a posunul každého z pilotů zase o kousíček dál.

Na svém kontě má mnoho úspěchů, jak ze světových, tak z domácích soutěží. Je držitelem 3 zlatých medailí z Mistrovství světa v kategorii Advanced, 5 stříbrných a 1 bronzové medaile z mistrovství Evropy v kategorii Advanced. Z domácích soutěží můžeme jmenovat například 1. místo ve French Open (Mistrovství Francie) v kategorii Unlimited.

Jan Červený
Letecký mechanik

Honza je u letadel jako doma, je to pilot srdcem i duší! Svou leteckou kariéru začal jako plachtař, poté postupně přešel přes ultralehká letadla na "dospělá" letadla, a během toho se stal leteckým mechanikem v servisu Air Mega na letišti v Jaroměři. Ve svém volném čase se věnuje hlavně létání v aeroklubu Jaroměř. Je to zapálený plachtař, vlekař a instruktor. Začal také s motorovou akrobacií, a proto nám rozumí a ví, že mít Extru v dokonalém stavu je pro nás to nejdůležitější! Je to jeden z klíčových lidí, díky kterému náš tým funguje tak, jak má!

EXTRA 330SC, OK-LPJ

Bez ní by to nešlo! Ona je tou, která dala vzniknout našemu týmu a která nás neustále posouvá dále! Pod kapotou jí bije šestiválcový motor Lycoming AEIO-580-B1A o výkonu 315 koňských sil, který roztáčí čtyřlistou vrtuli MT-Propeller MTV-14-B-C. Hravě zvládne přetížení 10 G.

Airshow a soukromé akce:
Pořádáte letecký den nebo hledáte nějaké netradiční zpestření Vaší firemní nebo soukromé akce? Potom se nám neváhejte ozvat! Máme bohaté zkušenosti s vystoupeními na různých airshow. Kromě toho Vám dokážeme zprostředkovat tento nevšední zážitek přímo na Vaší firemní akci nebo ohromit Vás i Vaše hosty na oslavě či svatbě.
Kalendář akcí na letošní rok:
Zavítáte-li na některou z níže uvedených akcí, určitě nás tam i s naší Extrou potkáte! Věříme, že se nám kalendář bude dále plnit, a těšíme se na Vás!
DatumMístoPopis
3. - 4. 5.MostMostecký pohár 2024
25. 5JaroměřDětský den na letišti Jaroměř
7. 6.JenečDětský den ŘLP Airshow
20. - 22. 6. ChotěbořChotěborský pohár 2024
22. 6. ChotěbořAirshow Chotěboř
26. - 30. 6 Welzow, NěmeckoMistrovství Německa
9. - 11. 7.Mladá BoleslavRenault Airshow LKMB - představení modelu Rafale (ambassadoring Lukáše Pařízka)
17. - 20. 7.KroměřížMistrovství republiky 2024
2. - 3. 8. Hradec KrálovéLegendy Nebes
10. 8.Třebihošť(Ne)letecký den Třebihošť
15. - 24. 8.Mokre/Zamosc, PolskoWorld Aerobatic Unlimited Championship
25 . 8.RakouskoRakousko Airshow
31. 8. Ústi nad LabemÚsti nad Labem
7. 9.Letňany100 let výročí Letňany
20. 9.TočnáAirshow
20. - 22. 9HosínHosínský pohár 2024
PARTNEŘI

TJM Aviation s. r.o.

Ať už hledáte kvalitní letecká maziva a kapaliny Aeroshell, akumulátory Gill, certifikovaný spojovací matriál, olejové filtry Tempest a Champion Aerospace, potahovou tkaninu Ceconite, zapalovací Magneta na motory Lycoming a Continental, špičkovou leteckou kosmetiku Liqui Moly Aero, zkrátka cokoliv pro letouny kategorie General Aviation.

Určitě navštivte tmj-aviation.cz. Mají tam fakt všechno! A co náhodou nemají, to vám hravě seženou!

Liqui Moly Aero

Letadla jsou vystavována během svého provozu nejrůznějším, těžkým povětrnostním podmínkám, UV záření, nebo zbytkům paliva a tohle všechno zanechává stopy na jejich vnějším povrchu. Proto přišla německá firma Liqui Moly Aero se speciální řadou prostředků, určených pro jejich snadnější a šetrnější údržbu!

Jejich produkty je možné zakoupit na e-shopu TJM Aviation, nebo přímo u výrobce www.liqui-moly-aero.com

FID Avionics

Firma FID Avionics nabízí osvědčené řešení pro sledování letadel a evidenci letů leteckých škol, půjčoven, či aeroklubů. Zaznamenává letové časy, čímž nám šetří starosti s jejich hlídáním. Úplně nejlépe funguje ve spojení s programem Flight Office!

Pro více informací navštivte jejich webové stránky: www.fid-avionics.com

Závody Chotěboř 2024

Třetí červnový víkend se konaly tradiční akrobatické závody v Chotěboři a náš tým byl u toho!

Tréninkový kemp Jihlava

Stále se snažíme zlepšovat. Jako jeden tým. Před nadcházející našlapanou sezónou jsme si dopřáli ještě jeden tréninkový kemp s naším francouzským koučem Loicem

Létající vozíčkáři – Aves Bohemica

Věděli jste, že letoun Sparrow existuje i ve verzi s plně ručním řízením, a patří tak k jedněm z mála v České republice schváleným pro hendikepované piloty?

Letecká škola s Lukášem Pařízkem

Lukáše, českého reprezentanta v letecké akrobacii a vicemistra Evropy v kategorii UNLIMITED, vám pravděpodobně představovat nemusíme.

Friedrichshafen 2024

Letošního 30. ročníku nejznámějšího evropského veletrhu malých letadel – Aero Friedrichshafen – jsme se po boku dalších stovek vystavovatelů zúčastnili i my s naším Dingem!

Využívání volných frekvencí při přeletech

Sdílíme odkaz na článek od Radka Zimy, z webu Plachtařského mistrovství regionů, ohledně využívání přidělených frekvencí pro komunikaci mezi letadly (Air to Air) ve vzdušném prostoru České republiky.

Dingo na své premiéře v USA!

Díky spolupráci se společností Bluff City Aircraft se Dingo podívalo na prosluněnou Floridu, na padesátý ročník legendárního veletrhu Sun´n Fun! Rick a David neponechali nic náhodě a vzali s sebou Dinga hned tři!

Pilotní výcvik 2024

Zimní teoretickou přípravou v našich prostorách na letišti v Hradci Králové jsme zahájili letošní výcvik pilota ultralehkých letounů!

Seminář pro všeobecné letectví 2024

Už jste viděli záznam letošního semináře pro všeobecné letectví? Ačkoliv to možná venku na první pohled nevypadá, stále je zima.

Ohlédnutí za sezonou 2023

Několik domácích pohárových závodů, mistrovství České republiky, mistrovství Německa, mistrovství Evropy, 5 intenzivních tréninkových kempů a nespočet medailí!

PF 2024

Vánoční pozdravy z týmu Future Vehicles!