Friedrichshafen 2024
Letošního 30. ročníku nejznámějšího evropského veletrhu malých letadel – Aero Friedrichshafen – jsme se po boku dalších stovek vystavovatelů zúčastnili i my s naším Dingem!

Nebyli jsme tam ovšem tentokrát za sebe, ale v rámci stánku DVLL – německé „zájmové skupiny“ sdružující konstruktéry, výrobce a piloty letadel do 120 kg prázdné hmotnosti, spadající pod Německý aeroklub. Naše Dingo je zaujalo natolik, že si ho vyptali jako příklad letounu patřícího do této kategorie. A my jsme neváhali ani chvíli, naložili Dingo na vozík a rádi jsme ho předvedli. Všichni návštěvníci, kteří si našli cestu na halu B4 – a že jich nebylo zrovna málo –, měli možnost popovídat si také přímo s Markem, hlavním konstruktérem Dinga.

Letošní ročník veletrhu mimo jiné opět potvrdil sílu českých firem na poli malých letadel, kluzáků a záchranných padákových systémů. Jeden z největších stánků měli například firmy BRM Aero z Kunovic, JMB Aircraft, který dovezl prototyp vybavený turbínou, nebo firma Flight Design. Co má Flight Design společného s Českou republikou? Více než by se na první pohled zdálo. Na konstrukci jejich „vlajkové lodi“, letounu F2, se podílel celý náš tým v čele s Markem a letoun se z veliké části vyrábí a taky zalétává v Šumperku! Z kluzáků potom musíme zmínit kutnohorské HPH, které patří ke světové špičce na poli výkonných větroňů.

Inu, letecká konstrukce a výroba má v Česku své dlouholeté kořeny a my jsme rádi, že můžeme pokračovat v této úžasné práci, která je pro celý náš tým i něčím víc – koníčkem!

Závěrem sdílíme pár článků odkazujících se na veletrh:

Letecká škola s Lukášem Pařízkem

Lukáše, českého reprezentanta v letecké akrobacii a vicemistra Evropy v kategorii UNLIMITED, vám pravděpodobně představovat nemusíme.

Najdete nás na LKHK

Jana Černého 541 503 41 Hradec Králové