Future Vehicles s.r.o.

ÚDRŽBA LETADEL

Potřebujete na Vašem letounu provést pravidelnou údržbu, konstrukční úpravu, nebo přestavbu? Potom jste tu správně!

Díky spolupráci s naším zkušeným konstrukčním týmem Vám krom běžné údržby, kterou poskytujeme na všechny typy ultralightů včetně prototypů, můžeme nabídnout také modernizaci, či opravu Vašeho UL letounu a vdechnout mu tak nový život, jako se nám to již podařilo na letounech typu Jodel D.11, nebo Airlony Highlander, Friendship 3, Echo P92 a dalších! V rámci zákazníkova DOA a certifikačních letových zkoušek se naši mechanici starali i údržbu letounu F2 certifikovaného v kategorii CS-23 pod evropským úřadem EASA.

Friendship 3

Letadlo, které bylo navrženo a vyrobeno pod vedení našeho hlavního inženýra Marka Ivanova. Poprvé vzlétlo roku 2012 a nyní se k nám po letech vrátilo na generální údržbu a pár modifikací. Jendou z hlavních modifikací bylo předělání hlavního podvozku z jednostopého na dvoustopý s kompozitovými nohami upevněných do trupu. Další úpravou, kterou na letadle najdete je upravený palivový systém s dvěma nádržemi a opletenými teflonovými hadicemi. Jelikož se vzdušný prostor stále rozrůstá o nové a nové prostory je dobré mít po ruce tablet s navigací, proto jsme upravili a přizpůsobili přístrojovou desku vybavenou ventilátorem v místě držáku tabletu. A nešlo by to bez nového čalounění a laku sladěného s barvou disků kol, protože detaily jsou důležité. Samozřejmě se jednalo i o zvýšení maximální vzletové hmotnosti, takže se to neobešlo bez zabudování nového záchranného systému. Aktuálně je letadlo dokončujeme a poté proběhne zálet a přelet majiteli do Francie.

SONG

Tento SONG se nám dostal do rukou po té co ho odtržený stoupavý proud vynesl až 4 m nad zem a po pádu byl poškozen. Pravé křídlo a výškové kormidlo bylo vážně poškozeno a proto bylo nutné tyto díly vyměnit za nové. Po vyrobení, napasování nového křídla a výškového kormidla naši mechanici na letadle provedly prohlídku, abychom si před záletem byli jistí, že je letadlo v pořádku. Jak proběhl zálet už uvidíte ve videu níže.

Tecnam P92 Echo

Pro nás srdcová záležitost pro jiné běžný servis… Na tomto letadle několik našich inženýrů dokončilo svůj pilotní výcvik na ultralight pod vedením instruktora Vladimíra. Když přišel čas na skoro generální opravu bylo nám ctí pomoct našemu kolegovi a kamarádovi dá vše opět do pořádku. Vše začalo odbarvením až na plech, následovali nové nádrže paliva, čalounění celého interiéru, instalace záchranné systému včetně výroby krycích lišt popruhů, nová plexiskla a na závěr kompletní montáž letadla.

SONG

Každé letadlo potřebuje během provozu pravidelnou údržbu a mezi ni patří i revize záchranného systému. Jelikož v České republice jsou dva ze tří světových výrobců záchranných systémů, které instalujeme do letadel, tak nás náš zákazník poprosil, zda bychom mu záchranný systém demontovali a zařídili jeho revizi na dalších 6 let. S tím byla spojena i 100/roční prohlídka celého letadla.

Airlony Highlander

Highlander je dvoumístný ultralehký letoun české výroby, vyvinutý společností AirLony v roce 1998. Po, takřka generální opravě, jež zahrnovala například překonstruování a následné pevnostní ověření závěsů křídla, výměnu palivové instalace, zástavbu motoru Lycoming včetně úpravy olejového systému, výrobu nového motorového krytu, vytvoření montážích otvorů v křídle, je letoun opět v provozu a od roku 2022 ho opět můžete spatřit na českém nebi.

Jodel D.112 – No. 2

Další Jodel? Ano, tentokrát tomu není jinak a opět se nám do rukou dostal velmi ceněný Jodel pro svou historii. Neváže se k němu historický příběh, tak jako k prvnímu, ale něčím unikátní ovšem je. Jde od Jodel s registrací F-BMAN. Proslavil se především v knižních publikacích, v tří pohledových nákresech do knih a encyklopedií. To bylo hlavní motivací našeho zákazníka koupit dalšího Jodela a nechat nás ho upravit. Mezi tím prvního Jodela prodal a ten dělá radost svým novým majitelům. Úpravy byly ve stejném duchu jako na prvním Jodelu. Liší se barevným schématem, čalouněním a avionikou, jinak jsou shodné a tvoří parádní duo!

Závody Chotěboř 2024

Třetí červnový víkend se konaly tradiční akrobatické závody v Chotěboři a náš tým byl u toho!

Tréninkový kemp Jihlava

Stále se snažíme zlepšovat. Jako jeden tým. Před nadcházející našlapanou sezónou jsme si dopřáli ještě jeden tréninkový kemp s naším francouzským koučem Loicem

Jodel D.112 – No. 1

Jodel D.12 je velice populární francouzský letoun, vyráběný v několika variantách od roku 1950. Celkem vzniklo více než 3000 exemplářů. Bohužel většina z nich pomalu dožívá a stává se vyřazenými. K nám se dostal velmi unikátní kus s velice zajímavou historií a požadavkem, zda ho dokážeme upravit tak, aby mohl znovu létat!

Pustili jsme se do přestavby a jako první jsme do Jodela instalovali velmi populární motor Rotax 912, následovala výměna podvozku, který byl navržen našimi inženýry. Mezi další nezbytné úpravy jsme zařadili výměnu přístrojů, motorových krytů, zástavbu záchranného padákového systému, znovupotažení konstrukce a další menší úpravy. Po dokončení finální montáže a celkové prohlídky letounu následuje jeho zálet naším zkušebním pilotem.

Zelenobílí Jodel můžete vidět létat zde: https://www.youtube.com/@gilleswe/videos

Historie Jodel D.112 – No. 1

Gilbert Sardier byl mladý pilot během 1. světové války s pouhými několika vítězstvími v soubojích. Jednoho dne, když bojoval a byl pouhých 100 metrů za německým letadlem, tak Francouzský letoun SPAD vlétl před jeho NIEUPORT a z velmi blízké vzdálenosti úspěšně sestřelil německé letadlo. Gilbert si stihl přečíst nápis „le vieux Charles“, který byl napsán na pravé straně trupu letounu SPAD, který okamžitě po sestřelu zmizel.

Následující noc byl Gilbert kontaktován francouzským pilotem z letounu SPAD, což byl Georges Guynemer! Stali se z nich velmi dobří přátelé a Georges vysvětlil Gilbertovi svou technika, jak střelit letadlo. V tu chvíli začal Gilbert zaznamenávat vítězství a sbírat medaile!
Po válce byl Gilbert Sardier zodpovědný za vytvoření většiny aeroklubů v centru Francie. Také podnítil založení French Aeronautics Federation.

V 50. letech zařídil že mnoho letadel typu JODEL D112 bylo používáno v leteckých školách pro výcvik pilotů. A v roce 1954 byl pro Aeroklub Auvergne Aulnat, kde ředitel byl právě Gilbert Sardier, vyroben Jodel F-PEVF sériové číslo 275. To je důvod, proč jeden z majitelů tohoto Jodelu napsal „le vieux Charles“ na bok trupu, jak můžete vidět na obrázcích. Bohužel byl během bouře rozbit a pro mnohé ztracen v hangáru let.
Kde nás najdete?

Naše servisní střediska se nachází na letišti v Hradci Králové (LKHK) a na letišti v Jaroměři (LKJA). Zaujala Vás naše práce, nebo máte nějaký dotaz? Potom se nám neváhejte ozvat!