Future Vehicles s.r.o.

SONG

Kabina s dokonalým výhledem a zaměřením na ergonomii, záchranný padákový systém, nezaměnitelný požitek z létání, s možností vypnout motor a nechat se unášet stoupavými proudy, jako ve větroni, a to vše v letounu s prázdnou hmotností do 120 kg? Ano, tohle všechno Vám nabízí letoun SONG, za jehož vznikem stál, stejně jako za letounem DINGO, Ing. Marek Ivanov.

Future Vehicles s r.o. převzala koncem roku 2021 výrobu a prodej letounu na základě dohody s firmou GRAMEX.

Konstrukce
SONG je jednomístný dolnoplnošník s tlačnou pohonnou jednotkou a 3 kolovým příďovým odpruženým podvozkem. Příďový podvozek je řiditelný. SONG byl navržen podle českého předpisu UL-2, splňující podmínky německého předpisu LTF-L 120 kg, amerického FAR part 103 a britského SSDR. Letoun je aerodynamicky a pevnostně optimalizován a vyroben z uhlíkového kompozitu, s cílem minimalizovat prázdnou hmotnost. Má charakteristickou 2 trupou siluetu s výškovým kormidlem umístěným mezi zdvojeným směrovým kormidlem. Křídlo o rozpětí 11,2 m je osazené křidélky a brzdícími klapkami.

Komfortní kabina je překryta plexisklem s větracím okénkem po levé straně. Sedadlo je vybaveno 4 bodovým bezpečnostním pásem a stavitelnou opěrkou. Řídící páka je umístěna uprostřed, plynová páka společně s pákou brzdících klapek jsou umístěny na levé straně. Křidélka jsou ovládána táhly, výškové kormidlo, stejně jako směrová kormidla „push-pull“ bowdeny. Směrová kormidla jsou propojena táhlem. Pedály mají více poloh a dají se přizpůsobit potřebám pilota. Palivová nádrž o objemu 25 l je umístěna v levém křídle, a naopak v pravém křídle naleznete zavazadlový prostor s přístupem z kabiny.

Mezi přednosti letounu SONG patří nenáročnost na hangárovací prostory. Díky jednoduchému systému spojení křídla a trupu, známého především z konstrukce kluzáků, je možné letoun SONG převážet či hangárovat rozložený a složit jej na let za méně než 20 minut!

Letoun SONG je dodáván jako „ready to fly“, čili stačí jen složit a můžete letět!

TECHNICKÁ DATA

Rozpětí křídel11,2 m36,75 ft
Plocha křídel9,9 m2106,56 ft2
Délka trupu5,63 m18,47 ft
Rozpětí VOP1,84 m6,04 ft
Plocha VOP1,1 m211,84 ft2
Prázdná hmotnost120 kg264,56 lbs
Max vzletová hmotnost235 kg518,09 lbs
Obsah nádrže25 l6,6 gal (US)
Průměrná spotřeba paliva5 l/h1,32 gal (US)/h
Maximální násobky+4 G / -2 G+4 G / -2 G

Letové rychlosti

Max. rychlost Vne137 km/h74 kt
Max. rychlost horizontální 7800 ot/ min115 km/h62 kt
Cestovní rychlost 7000 ot/ min90 km/h49 kt
Pádová rychlost Vso58 km/h31 kt

Klouzavost naměřena během letových zkoušek je 1:14.

Pohonná jednotka

SONG je vybavený tlačným dvoutaktním, vodou chlazeným motorem Polini Thor 303, o výkonu 38 hp a pevnou kompozitovou vrtulí E-Props.

Avionika

Letový přístroj LX Salus – www.lxnavigation.com

Motorový přístroj Fly Henry – www.flyhenry.cz

Vozík bez nadstavby „otevřený“ 

Vozík s plachtouuzavřený

Vozík s plachtou „uzavřený“

Letecká škola s Lukášem Pařízkem

Lukáše, českého reprezentanta v letecké akrobacii a vicemistra Evropy v kategorii UNLIMITED, vám pravděpodobně představovat nemusíme.

Friedrichshafen 2024

Letošního 30. ročníku nejznámějšího evropského veletrhu malých letadel – Aero Friedrichshafen – jsme se po boku dalších stovek vystavovatelů zúčastnili i my s naším Dingem!

Využívání volných frekvencí při přeletech

Sdílíme odkaz na článek od Radka Zimy, z webu Plachtařského mistrovství regionů, ohledně využívání přidělených frekvencí pro komunikaci mezi letadly (Air to Air) ve vzdušném prostoru České republiky.

Dingo na své premiéře v USA!

Díky spolupráci se společností Bluff City Aircraft se Dingo podívalo na prosluněnou Floridu, na padesátý ročník legendárního veletrhu Sun´n Fun! Rick a David neponechali nic náhodě a vzali s sebou Dinga hned tři!

Pilotní výcvik 2024

Zimní teoretickou přípravou v našich prostorách na letišti v Hradci Králové jsme zahájili letošní výcvik pilota ultralehkých letounů!

OBJEDNÁVKY & TECHNICKÉ DOTAZY & NÁHRADNÍ DÍLY

Ing. Jan Jílek
+420 733 457 765
jan.jilek@futurevehicles.eu