Future Vehicles s.r.o.

Technické dotazy

Ing. Marek Ivanov
+420 732 229 915
marek.ivanov@futurevehicles.eu

objednávky

Ing. Jan Jílek
+420 733 457 765
jan.jilek@futurevehicles.eu

DINGO
Za vznikem ultralehkého letounu, který nese název DINGO nestojí nikdo jiný než Ing. Marek Ivanov. Začátkem roku 2021 byly ukázány první 3D obrázky celému týmu Future Vehicles, který se rozhodl, že něco takového má své místo na obloze!

„Mým dlouholetým snem bylo postavit něco jako Hovey Whing Ding, protože se mi líbí, ale o něco větší, abych s tím mohl létat.“

Ing. Marek Ivanov

Šéfkonstruktér DINGA
Proto se část týmu v čele s Markem pustila do detailního rozkreslení jednotlivých sekcí draku letadla, kde rozhodovala hmotnost, technologie výroby, praktičnost, jednoduchost a v neposlední řadě vzhled letounu jako celku.
Netrvalo dlouho a z dílů vznikaly jednotlivé části letounu. Na podzim roku 2021 byl s nýtován trup, následovalo směrové kormidlo, stabilizátor, podvozek a na závěr křídla. Během výroby se našel prostor i pro vylepšení některých částí, které byly zpětně zaneseny do 3D modelu, který se již zdál být finální.

Začátkem roku 2022 se celý tým těšil až nám přijde motor, a proto jsme využili čas a provedli úspěšně pevnostní zkoušky. Po obdržení motoru a dalších nezbytných dílů již nic nebránilo letoun dokončit.

První let prototypu DINGA byl proveden dne 22.6.2022 na letišti Jaroměř – LKJA.

„Létání s DINGEM je pro mě hned druhou nejzábavnější možností létat, hned po letecké akrobacii.“

Ing. Jan Jílek

Zkušební pilot

Proč DINGO?
Roku 1971 poprvé vzlétl letoun s názvem Hovey Whing Ding, který inspiroval aviatiky k vytvoření nové kategorie letadel obecně nazývané ultralight – part 103. V 70 letech, ale nebyl k dispozici vhodný motor, a tak se letadlo používalo jen na poletování nad rovnými pláněmi.

DINGO byl navržen, tak aby nesl dál odkaz prvního „ultralightu“ Hovey Whing Ding, jako připomínku toho, co stálo za vznikem dnes velmi rozšířené kategorie letadel.

Konstrukce
Dingo je jednomístný dvouplošník s otevřeným pilotním prostorem, tlačnou pohonnou jednotkou a ostruhovým podvozkem s uspořádáním ocasních ploch do T. Je navržen tak, aby jeho montáž byla snadná a rychlá. To zaručuje především použitá technologie výroby tzv. „díra na díru“. Díky této technologii jsou všechny plechové díly již svrtány a stačí je pouze snýtovat.
Drak letadla je snýtovaný z plechů vyrobených ze slitiny hliníku 6061 a 2024, které jsou běžně používané v leteckém průmyslu. Křídla, plovoucí výškovka a směrovka jsou potažené polyesterovou tkaninou Ceconite. V přední časti trupu je nanýtovaná kompozitová sedačka. Uvnitř trupu za sedačkou pilota je umístněná 10 l plastová palivová nádrž a za ní je na trupu upevněna pohonná jednotka pomocí gumových silentbloků. Hlavní podvozek je svařen z tenkostěnných ocelových trubek a upevněn k spodní části trupu pod sedačkou. Ostruhový podvozek je řiditelný a odpružený pomocí gumového silentbloku. Křidélka a výškovka jsou ovládány táhly a směrovka je ovládána lany.

Jak vypadají manuály?
Manuály jsou vytvořeny ve dvou verzích. Prvním je obrázkový manuál v pdf. Který obsahuje rozpady a čísla dílů. Tím druhým jsou videa jednotlivých celků, které ukazují posloupnost, jak správně složit DINGO.

Manuály naleznete zde: www.dingosupport.eu

Přehrát video

TECHNICKÁ DATA

Rozpětí křídel6,57 m21,56 ft
Plocha křídel12,55 m2135,1 ft2
Délka trupu4,45 m14,6 ft
Rozpětí VOP2,24 m7,35 ft
Plocha VOP1,68 m218,1 ft2
Prázdná hmotnost95 kg209,4 lbs
Max vzletová hmotnost220 kg485 lbs
Obsah nádrže10 l2,64 gal (US)
Průměrná spotřeba paliva5 l/h1,32 gal (US)/h
Maximální násobky+4 G / -2 G+4 G / -2 G

Letové rychlosti

Max. rychlost Vne100 km/h54 kt
Max. rychlost horizontální 7800 ot/ min70 km/h37,8 kt
Cestovní rychlost 7000 ot/ min60 km/h32,4 kt
Pádová rychlost Vso40 km/h21,6 kt

Pohonná jednotka:

DINGO může být vybaven pohonnou jednotkou o výkonu v rozsahu 25 – 40 Hp s maximální hmotnosti do 24 kg.

Použité motory na prvním prototypu byly:
dvoutaktní vzduchem chlazený jednoválec Vittorazi Moster 185 s ručním startérem.
(Prázdná hmotnost letadla 95 kg)

Dvoutaktní vodou chlazená jednoválec Polni Thor 250 DS s ručním startérem.
(Prázdná hmotnost letadla 105 kg)

CENA:

Stavebnice připravená technologií „díra na díru“ – 355 100 Kč bez DPH
V cenně není zahrnut motor, vrtule, potahový materiál a přístroje.

Rozměry a hmotnosti krabic jsou uvedeny v tabulce níže.
KrabiceDélka [cm]Šířka [cm]Výška [cm]Hmotnost [kg]
DINGO 165804229
DINGO 2300161021
DINGO 3240321027
DINGO 4180901023

Pilotní výcvik 2024

Zimní teoretickou přípravou v našich prostorách na letišti v Hradci Králové jsme zahájili letošní výcvik pilota ultralehkých letounů!

Seminář pro všeobecné letectví 2024

Už jste viděli záznam letošního semináře pro všeobecné letectví? Ačkoliv to možná venku na první pohled nevypadá, stále je zima.

Ohlédnutí za sezonou 2023

Několik domácích pohárových závodů, mistrovství České republiky, mistrovství Německa, mistrovství Evropy, 5 intenzivních tréninkových kempů a nespočet medailí!

PF 2024

Vánoční pozdravy z týmu Future Vehicles!

Rozhovory s Lukášem

Po svém debutu v nejvyšší kategorii UNLIMITED a hlavně po úspěšném vystoupení na mistrovství Evropy, odkud dovezl spolu s Martinem Šonkou historické týmové stříbro, je náš týmový kolega Lukáš Pařízek doslova na roztrhání.

Čtvrté Dingo na českém nebi!

Také jste snili o té neskutečné volnosti pohybu ve třírozměrném prostoru, o svobodě odstartovat takřka z louky za svým domem?

Dingo si odbylo francouzskou premiéru!

Vyrazili jsme s Dingem na mezinárodní výstavu ultralehkých letounů, která se konala první zářijový víkend na letišti ve francouzském Blois, jednom z krásných měst ležících na pověstné řece Loiře.

Sledujte novinky o DINGU na odkazech níže nebo v sekci Akce a novinky zde na webu.

Video DINGO: