Friendship 3 v novém kabátě
Ultralehký letoun navržený a vyrobený pod taktovkou našeho hlavního inženýra Marka Ivanova v roce 2012 – Friendship 3.

Možná jste o něm již slyšeli? Za uplynulých 11 let nalétal takřka 600 hodin a nyní se dostal z Francie opět k nám, a to s požadavkem na generální údržbu a přestavbu.

V čem spočívaly požadované modifikace? Původní, jednostopý hlavní podvozek s podpůrnými kolečky pod křídly byl nahrazen podvozkem dvoustopým s koly uchycenými na kompozitových nohách upevněných do trupu. Konce křídel byly doplněny o kompozitové winglety. Další konstrukční změnou byla modifikace palivového systému, kdy byly palivové nádrže umístěné v centroplánu nahrazeny hlavní nádrží umístěnou za zadním sedadlem a spádovou nádrží před předním sedadlem. Také došlo k navýšení maximální vzletové hmotnosti na 600 kg, což si vyžádalo instalaci nového záchranného padákového systému Stratos 601. Dalším přáním majitele bylo zabudování tabletu s navigací. Pro tento účel byla modifikována palubní deska a v místě uchycení tabletu zabudován ventilátor.

V rámci našich prací jsme také vyměnili čalounění v interiéru a letoun přelakovali do působivé červené barvy – která ladí s disky nových kol.  

Po dokončení technických prací se letounu ujal náš kolega Honza a provedl důkladný zálet a letové zkoušky.

Děkujeme majiteli za možnost pokračovat v naší práci a věříme, že bude se všemi změnami maximálně spokojen a že mu bude i nadále dělat náš Friendship jenom radost!

Níže můžete zhlédnout video z přestavby a záletu letounu.

Závody Chotěboř 2024

Třetí červnový víkend se konaly tradiční akrobatické závody v Chotěboři a náš tým byl u toho!

Upršené Legendy nebes

Počasí bohužel nepřálo letošnímu prvnímu ročníku letecké show Legendy nebes. I tak jsme se ovšem velmi rádi zúčastnili.

Najdete nás na LKHK

Jana Černého 541 503 41 Hradec Králové